Żebrowane są w jodełkę, co ma duże znaczenie, dlatego że im lepsze nacięcia, im bardziej wyraźne tym stal lepiej jest usytuowana i się nie przemieszcza, co nadaje całej konstrukcji odpowiednio wysokich naprężeń i sztywności.
Poniżej przedstawiamy schemat takiego:
źródło zdjęcia: http://selart.pl/stal/stal-zbrojeniowa/prety-zebrowane/
Dodatkową ważną cechą, normą stali jaka jest podawana a nasze płyty drogowe są z niej produkowane, to GS34. Taki gatunek stali oznacza, że:
- jej przeznaczenie jest dla konstrukcji które mogą być narażone na podwyższone temperatury. Płyty betonowe w upalne dni mogą nabierać temperatur około 50 stopni Celsjusza.
- konstrukcja żelbetowa w której użyto tej stali będzie pracowała pod obciążeniem wielokrotnie zmiennym. Oznacza to że stal musi mieć swoją elastyczność, ciągliwość, wtedy będzie w stanie płynnie pracować. Krucha stal nie dałaby sobie rady w takich warunkach.
Proszę zobaczyć, że ten rodzaj stali jaki ma zastosowanie w naszych płytach drogowych ma najlepsze właściwości z tabeli poniżej. Jakością przewyższa naszą stal jedynie stal A IIIN która jest stosowana w bardzo wyszukanych i szczególnych przypadkach.
Jeden metr takiego drutu waży prawie 1 kg, bo 0,97kg.
A-I jest to stal nie żebrowana i używa się jej do robienia uchwytów, haków, wystających elementów itp.. Tej stali A-I też używamy jest to ta stal którą widzisz patrząc na płytę.
http://legros.pl/